Marzy Ci się własny sklep internetowy, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Masz sklep stacjonarny i chcesz dotrzeć do klientów z całego kraju? Sprzedajesz produkty na eBay lub Amazon, ale potrzebujesz więcej wolności? Sprawdź nasz mały poradnik i poznaj podstawy prowadzenia sklepu w Internecie. 


1. Produkt

Jeśli jeszcze nie masz produktu to będzie to najtrudniejsza decyzja, którą przyjdzie Ci podjąć. Czy są inne sklepy sprzedające ten produkt? Jeśli nie to czy nie jest to znak, że nie ma popytu na tą rzecz? Czy jesteś w stanie przebić konkurencję ceną lub jakością? Czy sam będziesz produkować rzeczy, które chcesz sprzedawać, czy może jednak chcesz znaleźć producenta? Czy producent wyśle produkty prosto do klienta czy Ty musisz kupić większą ilość by wysyłać je samemu?


2. Opisy i zdjęcia

Klienci robiący zakupy w Internecie bazują swoje wybory na podstawie zdjęć, opisów i czasem opinii, jeśli są dostępne. Postaraj się by zdjęcia były jak najbardziej profesjonalne (dobre oświetlenie, białe tło, w przypadku ubrań przydałby się również dobry manekin lub modelka/model). Producenci często udostępniają zdjęcia – im też zależy na Twoim sukcesie; im więcej sprzedasz tym więcej oni zarobią. Opisy powinny posiadać jak najwięcej detali, ale polecamy by nie przepełnione branżowym żargonem, jeśli Twoim klientem jest przeciętny Kowalski. Wszelkie teksty powinny być wolne od błędów, szczególnie jeśli są w języku angielskim. 


3. Przesyłka i formy płatności

W zależności od wielkości, wagi i wartości cena przesyłki będzie się różnić u różnych kurierów i na poczcie. Ważnym aspektem jest również czy produkt jest delikatny. Obliczając koszt przesyłki lub samego produktu należy pamiętać o cenie materiałów do pakowania. Opcje, które nasi klienci często używają to: wzrost ceny wraz z odległością, stała stawka bez względu na wielkość i wartość zamówienia, darmowa wysyłka po wydaniu określonej kwoty. Jeśli chodzi o płatności na sklepie internetowym to koniecznością jest PayPal oraz dodatkowa bramka płatności do obsługi kart płatniczych. Pomimo tego, że PayPal pozwala na płacenie kartą bez posiadania konta wiele ludzi myśli, że muszą się zarejestrować i rezygnuje z zakupów. Wszystkie możliwe bramki płatności są płatne (zabierają procent z przelewu lub mają stałą miesięczną opłatę). Niektóre bramki nie będą chciały udostępnić swoich usług, jeśli produkt może okazać się problematyczny (częste zwroty, nielegalne produkty, branża erotyczna, podróbki, etc).


4. Baza produktów

Najczęstszą przyczyną opóźnień z wystartowaniem sklepu online jest problem z bazą produktów. By wszystko poszło sprawnie produkty powinny być wpisane do bazy w programie Excel. Firma projektująca sklep stworzy dla Ciebie odpowiedni plik, który zazwyczaj będzie zawierał: nazwę produktu, opis, link do zdjęcia/nazwę zdjęcia, cenę, kategorię, ilość na stanie, etc. Dobrze wypełniona baza zaoszczędzi Ci czas i pieniądze (firma, której zlecisz import produktów może wycenić dodatkową pracę nad niekompletną bazą). 


5. Reklama sklepu internetowego w UK

Sprzedając na eBay lub Amazon nie musisz martwić się nad ruchem na stronie. Miliony użytkowników znają już te portale. W przypadku Twojego własnego sklepu internetowego musisz zadbać o wejścia. Jeśli sprzedajesz unikalny produkt to klienci łatwiej trafią na Twoją stronę. Jeśli jednak sprzedajesz np. wózki na dzieci to warto zainwestować w SEO, reklamę na Facebook’u i Google. Z doświadczenia wiemy, że reklama na Facebook’u działa najlepiej w przypadku sklepów – można dokładnie sprecyzować do kogo reklama ma trafiać. Wymiana banerami/linkami z innymi sklepami sprzedającymi produkty do tego samego klienta (Ty sprzedajesz wózki dla dzieci, ktoś inny ciuszki) jest również bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeśli potrzebujesz którąś z wymienionych wyżej form reklamy to daj nam znać klikając tutaj. 


6. Księgowość

Jeśli, w którymś momencie zdecydujesz się sprzedawać swoje produkty poza granicami UK warto sprawdzić, jak należy się rozliczać w przypadku dużych obrotów. Możliwe, że będziesz musiał płacić podatek również w krajach, do których będziesz wysyłał swój towar. #ZapytajKsięgowego, aby dowiedzieć się więcej lub przeczytaj artykuł u zaprzyjaźnionej firmy na ten temat klikając tutaj.


Mamy nadzieję, że rozwialiśmy kilka wątpliwości i odpowiedzieliśmy na pytania, które mogą pojawić się przy zakładaniu sklepu online. Jeśli jesteś gotowy i zdecydowany to napisz do nas po niezobowiązującą wycenę klikając tutaj.