Jak wybrać odpowiednią agencję marketingową?

Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega, jak istotny jest marketing – bez spójnej i dobrze przemyślanej strategii wiele firm zostaje daleko w tyle za konkurencją. Nic dziwnego – dobrze zaplanowane działania marketingowe pozwalają na stały rozwój, umożliwiają docieranie do wybranej przez nas grupy docelowej, a do tego pomogą w pozyskaniu nowych klientów. Pozostaje tylko pytanie, jak się do tego zabrać? Często najlepiej przekazać temat w ręce ekspertów, czyli profesjonalnej agencji marketingowej. Poniżej kilka rad, które pomogą Ci wybrać odpowiednią agencję.

Czy Twoja firma potrzebuje agencji?

To właśnie na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć - jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki na rynku, może się okazać, że dużo lepiej sprawdzi się freelancer. Dlaczego? Często na samym początku działalności potrzeby marketingowe są zupełnie inne, pojawia się mnóstwo pytań oraz wątpliwości. Jeżeli szukasz kogoś, kto będzie dla Ciebie dostępny niemal o każdej porze, lepiej sprawdzi się freelancer. Taka współpraca może okazać się czasem bardziej efektywna, a często także dużo tańsza.

Jeżeli jednak działasz już na rynku jakiś czas, masz swoją bazę klientów i dużo większe potrzeby w zakresie marketingu – odpowiednim krokiem będzie rozpoczęcie współpracy z agencją. Za każdą dobrą agencją stoi szereg doświadczonych ekspertów, którzy pomogą Ci rozwinąć skrzydła oraz poprawią Twoją pozycję.

Jak wybrać dobrą agencję marketingową?

Pierwszym krokiem jest określenie swoich potrzeb – zastanów się, w czym potrzebujesz największego wsparcia. Może być to działalność w social media, poprawa widoczności w wyszukiwarkach (SEO), lepszy content marketing, stworzenie aplikacji mobilnej, nowa identyfikacja wizualna, marketing offline… Opcji jest wiele, dlatego ważne jest to, abyś wiedział, czego oczekujesz od agencji – w ten sposób będzie Ci łatwiej wybrać tę najlepszą.

Przed rozpoczęciem współpracy z agencją warto przejrzeć jej portfolio, aby zobaczyć, w jaki sposób prowadzi swoje działania. Sprawdź, z jakimi klientami pracowała dotychczas i jakie rezultaty przyniosła ta współpraca. Konkretne efekty dla innych firm to zawsze cenna informacja na przyszłość.

Zwróć uwagę również na to, z jakich narzędzi korzysta agencja oraz jaki ma pomysł na organizację Waszej współpracy. Jak będziecie planować swoje działania? Jak będą raportowane wyniki? Dobrze omówić te kwestie przed podpisaniem umowy. Szczegółowo przeanalizuj także cennik – dowiedz się, co agencja oferuje w konkretnym pakiecie usług, a za co będzie trzeba dopłacić.

Czego możesz oczekiwać od agencji marketingowej?

Dobra agencja marketingowa to taka, która wyznaczy dedykowanego Twojej firmie Account Managera lub Project Managera, który będzie dla Ciebie główną osobą kontaktową. To właśnie ta osoba zbierze najważniejsze informacje o Twojej firmie, pozna Twoje oczekiwania, a następnie będzie odpowiedzialna za rozdzielanie zadań. Dzięki temu nie musisz osobno kontaktować się z grafikiem, Social Media Managerem, Copywriterem i innymi specjalistami, którzy pomogą Ci w rozwoju firmy.

Dobra agencja składa się z osób o nieograniczonych pokładach kreatywności. One nie tylko podpowiedzą, jak zwiększyć widoczność Twojej firmy online, ale także pokażą Ci zupełnie nowe sposoby i drogi rozwoju. Profesjonaliści wiedzą, jak wykorzystać w działaniach marketingowych Dzień Kobiet lub Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen, a także gdzie są Twoi potencjalni klienci. Pomogą Ci w wymyśleniu chwytliwego sloganu, stworzeniu profesjonalnej oferty oraz zwiększą Twój zasięg w mediach społecznościowych. Wskażą Ci idealny dla Ciebie portal społecznościowy, dostosowany do Twoich potrzeb.

Nie zapominaj również o czysto ludzkim czynniku – kontakt z agencją musi być regularny, konkretny, ale i przyjemny. Ważne jest wzajemne zrozumienie, szacunek, ale i szczerość – Ty doskonale rozumiesz specyfikę swojej branży, więc masz prawo zgłaszać swoje uwagi. Z drugiej strony pamiętaj jednak o tym, że w agencjach pracują profesjonaliści z doświadczeniem i głową pełną pomysłów - zaufaj im, że zrobią wszystko, aby zaplanować najlepsze i najbardziej skuteczne działania dla Twojej firmy.

Wystarczy, że współpracujące z Tobą osoby poznają specyfikę Twojego biznesu i zaproponują konkretne rozwiązania – wtedy przekonasz się, że wspólnie jesteście w stanie efektywnie działać, a kolejne materiały i akcje marketingowe będą przebiegały dużo sprawniej. Niektórzy porównują szukanie agencji do szukania swojej drugiej połówki – istotne jest to, aby dobrze rozumieć swoje potrzeby i rozumieć siebie, bez konieczności prowadzenia długich rozmów.

A jeżeli szukasz agencji, która rzetelnie o kreatywnie poprowadzi Twoje działania – skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci idealną dla Ciebie ofertę.